Biografie

Biografie

Petr Dudík společně se Štěpánem Kojanem kapelu KEKS založili na přelomu roku 1981 a 1982. Před tím hráli v beatových kapelách Belatrix a Báze. Kapela začínala ve složení: Petr Dudík (klávesy, zpěv), Štěpán Kojan (kytara, zpěv), Milan Cafourek (basová kytara) a Petr Štěpánek (bicí). Jejich úplně první bigbeatová písnička pro KEKS byl zřejmě Maják. Úplně první zábavu kapela pravděpodobně odehrála ve Střezimíři.

Název kapely se zrodil při listování slovníkem a zřejmě ho vyřkl dlouholetý zvukař Petr Marek. Logo kapely bylo původně opředeno určitým tajemstvím. Pravdou však je, že typickou ruku a mřížku ztvárnil grafik a fotograf Lumír Kovář. Dnes patří mezi velmi známé, uznávané a oceňované grafiky. Navrhoval booklety a plakáty pro skupiny jako je Lucie, Wanastovi Vjecy (ocenění obal v roce 1992). Z jeho grafického studia pocházejí i plakáty pro velké koncerty KEKS a booklety posledních CD.

Zpočátku kapela kopírovala především své zahraniční rockové vzory. V době totalitního režimu se anglicky zpívat nesmělo, proto na jejich muziku psal Štěpán Kojan a Petr Dudík vlastní české texty. KEKS se v listopadu 1982 poprvé přihlásil k prvé přehrávce (poznámka webmastera: pocházím z jiné doby, ale asi to byla jakási politicko "odborná" komise, která povolovala kapelám veřejná vystoupení a zařazovala je do kvalitativních skupin). Kapela zde způsobila malý rozruch, svým vystoupením a nadšením, se kterým bigbeaťáci předvedli své vlastní skladby. V osmdesátých letech KEKS vystupoval na několika festivalech a dosahoval uznání i vítězství. Mezi ocenění patří i první místo v okresní přehlídce beatových skupin.

KEKS v roce 1983 zvítězil v XI. ročníku celostátního Festivalu politické písně Sokolov '83 s písničkou Libanon. To kapelu zachránilo od úplného zákazu kulturní činnosti. Že to pro rockery nebyla lehká doba, si asi všichni "pamětníci" dobře uvědomují a nebylo moc možností, jak veřejně dělat dobrou rockovou muziku.

Po vzniku kapely a celá osmdesátá léta hrála především na tanečních zábavách a členové kapely se věnovali hudbě amatérsky, protože by se pouze jí tehdy neuživili a navíc tu byl politický problém. Štěpán Kojan se od listopadu 1989 živí, jak sám říká, jenom ušima. Vždycky se chtěl živit muzikou. Svou první kapelu založil už na SZTŠ a po vojně absolvoval konzervatoř v Praze. Má vlastní nahrávací studio STROUHA. Profesionálním muzikantem je i Petr Dudík, ten se od první třídy učil hrát na klavír a 3 roky navštěvoval hodiny sólového zpěvu. Další dva členové kapely se, kromě hudby, věnují i své profesi.

Nejprve kapela působila hlavně na Benešovsku, Čáslavsku a Táborsku, v současnosti hraje téměř po celých Čechách i na Moravě. Podle slov frontmana Štěpána Kojana nejraději vystupují v Praze, a nejčastěji v jižních a středních Čechách. V roce 2007 kapela vyrazila poprvé na velké celorepublikové tour, takže kapelu živě mohli fanoušci vidět na tradičních místech, ale také v neobvyklých městech jako je Jihlava, Hradec Králové, Brno, Havlíčkův Brod. V posledních letech kapela vystupuje na pódiích největších prestižních festivalů v ČR a na pravidelných tour po celé republice.

V roce 1995 KEKS byl v televizní Hitparádě (č. 58). V listopadu 2004 kapela natočila klip pro TV Óčko a následně rozhovor do pořadu Hydepark. Na Óčko TV byl počátkem roku 2005 odvysílán další videoklip a rozhovor v pořadu BreakOut.  V roce 2008 pak hudební televize zařadila do vysílání remasterovaný videoklip Pošťák. Do České televize se kapela vrátila v roce 2009, jako host pořadu Dobré ráno. Klipy kapely KEKS máte v současné době možnost vidět mimo jiné i na hudebních TV Rebel a Slušnej kanál TV. Dále oficiální audivizuální záznamy, i záznamy od fanoušků na YouTube a Facebooku. Na Facebooku tým kapely občas vysílá vybrané skladby živě, přímo ze sálu.

Kapela KEKS pronikla i do celonárodních hudebních anket typu Český slavík. V roce 2014 KEKS obsadil 30. místo.

Svých 30 let nepřetržitého působení na rockové scéně kapela oslavila výročním koncertem 14. dubna 2011 ve zcela vyprodaném velkém sále Lucerny. Z tohoto koncertu vniklo i dvou DVD. Do vyprodané Lucerny se kapela vrátila 21. 2. 2015 a to jako speciální host na pozvání legendárních Smokie.

Další velký výroční koncert kapela KEKS připravila znovu na 14. dubna 2016, tentokrát do Tipsport arény Praha, kde vystoupila společně s Jihočeskou filharmonií a dirigentem Petrem Chromčákem. Z tohoto výročního koncertu bylo vydáno dvou CD a dvou DVD.

V roce 2020 se z důvodů nařízeních Vlády ČR a další orgánů státní moci v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území České republiky neuskutečnil téměř žádný z mnoha plánovaných jarních koncertů kapely KEKS ani koncertů Štěpán Kojan (akusticky), přes léto proběhl zlomek venkovních akcí, omezení se na podzim zase vrátila a koncerty jsou zrušeny. Vládní omezení platí v první polovině roku 2021 a tak stále nekoncertujeme.

 

Současné složení kapely:

Štěpán Kojan - kytara, zpěv
Petr Dudík - klávesy, zpěv
Václav Šobíšek - baskytara
Václav Suchý - bicí, percussions