Keksáci se podepsali již pod čtyři alba

Benešovský deník - 9.9.2002

Radošovice - Další skupinou, na kterou "políčil" agilní promotér Kykolka, je populární benešovská rocková formace Keks. Letos na jaře už Kykolka uspořádal jedno vystoupení Keksu v Teplýšovicích; tentokrát akce proběhne v pátek od 20 hodin v KD Pohoda v Radošovicích u Vlašimi. Keks patří k neodmyslitelnému inventáři rockové scény na Benešovsku už od 80. let a za tu dobu se stal de facto místní legendou. Pevnou pozici však získal například i v Praze, známé svým přehlíživým vztahem k "venkovským" kapelám. V devadesátých letech míval pravidelně vyprodány všechny svoje koncerty v KD Eden ve Vršovicích a třeba novinář Bohouš Němec z časopisu Big Beng! a z Radia 1 na tyhle večery dodnes často vzpomíná. "Kdekdo mi tenkrát říkal: ty ses zbláznil, jak můžeš chodit na tancovačkovou kapelu?! Jenže vystoupení Keksu vždycky měla naprosto neopakovatelnou atmosféru, odlišnou od toho, co v Praze bylo běžně ke slyšení."

Keks doposud vydal čtyři regulérní alba - konkrétně snímky Karavany snů (1991, reedice 1998), Přátelství žen (1995), Móda (1997) a The Best Of Keks (2001) - a kromě toho i několik polooficiálních nahrávek z koncertů apod.

(qj)

 

 

Štěpán Kojan vystoupí s Keksem v sokolovně

Benešovský deník  23.4.2002

Teplýšovice - Další slibovanou akcí promotéra Kykolky, která by měla rozeznít sál teplýšovické sokolovny, je chystané vystoupení populární skupiny Keks s frontmanem Štěpánem Kojanem. Promotér Kykolka tak splní slib, který dal svým příznivcům, že úspěšný březnový dvojkoncert formací Divokej Bill a Wohnout byl pouze prvním a zdaleka ne posledním "dílem" z chystané série různých hudebních akcí.

   Představovat čtenářům z Benešovska de facto domácí kapelu Keks je téměř zbytečné. Nejspíš už nejeden z rodičů dnešních mladých návštěvníků vystoupení Keksu býval před lety pravidelným účastníkem různých zábav s touhle legendární skupinou.

   Keks vznikl už před více než dvaceti lety, v roce 1981, a v sestavě dodnes setrvali jeho zakladatelé Štěpán Kojan (zpěv, kytara) a Petr Dudík (klávesy, zpěv). Zpočátku Keks stavěl na přebírání skladeb svých oblíbených souborů (Deep Purple, Slade, Sweet atd.), které opatřoval českými texty. Záhy se však začal věnovat i vlastní tvorbě a postupně se také rozšiřovalo pole jeho působnosti.

    Dnes kapelu znají v téměř celých Čechách - stabilní a věrné publikum má Keks například i v Praze, která byla vůči "venkovským" rockovým bandům vždycky tak trochu nedůvěřivá.

   Od roku 1991 Keks vydal čtyři oficiální alba, která se prodávala a vlastně dodnes prodávají víc než slušně. Kromě toho vyšlo na CD také několik demosnímků či raritních živých záznamů.

   Nejčerstvějším počinem je disk s nahrávkou letošního únorového koncertu Keksu v Praze na Opatově. Dýchne na vás tou správnou bigbítovou atmosférou, kterou Keks jistě ani v Teplýšovicích nebude nijak šetřit.

Ivan Císař